#beachfcproud - Beach FC Players Earn HS Soccer Honors!

Please join us in congratulating the following Beach FC players on their High School soccer accolades.   We are #beachfcproud of you!

- PDF list


GIRLS

 

Beach FC  All-State Selection - 6A Girls

First Team

Alex Davidson, Cox HS - U18G Red

Jasmine Crawley: Landstown HS - U16G Red

Second Team

Alyse Stukey, Landstown HS - U16G Red

Sydney Phillips, Grassfield - U17G Red


Beach FC  All-State Selection - 5A Girls

First Team

Star White, Maury – U16G Red

Cristina Bashara, Maury – U18G Red

Talia Tapper, kellam – U17G Red


Beach FC  All-State Selection - 4A Girls

First Team

Logan Montel – U17G Red


Beach FC All-State Selections - Girls Soccer 2015

Private Schools - VISAA All-State 

Division I - Second team:  

Julia Mooney, Bishop Sullivan - U17G Red

Seneca Tsang, Norfolk Academy - U18G Black

Division II - First team: 

Catie Slater, Hampton Roads - U18G Red

Division II - Second team:  

Courtney Ballou, Norfolk Christian - U18G Red 

Erica Ganthner, Atlantic Shores – U16G Black


Beach FC All-Region Selections - Girls Soccer 2015

All-6A South Region

First team

Alex Davidson, Cox - U18G Red

Alyse Stukey, Landstown - U16G Red

Sydney Phillips, Grassfield - U17G Red

Jasmine Crawley, Landstown - U16G Red

Second team

Tacora Lemelle, Ocean Lakes - U18G  Red

Rosie O’Neal, Tallwood - U17G Red 

Riley Dowd, Grassfield; - U15G Red

Catie Dorsch, Oscar Smith - U17G Red

Sydney Phillips – U17G Red

All-5A South All-Region

First team

Star White, Maury - U16G Red

Cristina Bashara Maury - U18G Red

Talia Tapper, Kellam - U17G Red

Second team

Sheyenne Stretz, Kellam - U18G Red

Alex Mattson, Priness Anne - U16G Red 

Julia Von Fecht, Kellam - U18G Red 

All-4A South Region

First team

Logan Montel, King’s Fork - U17G Red


Beach FC All-Conference Selections - Girls Soccer

All-Atlantic Conference

Co-Player of the Year: Talia Tapper, Kellam - U17G ReF

irst team

Star White, Maury, so. - U16G Red

Sheyenne Stretz, Kellam, sr. - U18G Red

Alex Mattson, Princess Anne, so. - U16G Red

Cristina Bashara, Maury, sr. - U18G Red

Caraline Rubel, Princess Anne, sr. - U18G Red

Sydney Rife, Kellam, jr. - U17G Red

Talia Tapper, Kellam, jr. - U17G Red

Julia Von Fecht, Kellam, sr. - U18G Red 

Marina Pugh, Maury, jr. - U18G Black Second team

Erin Kozlowski, Kellam, fr. - U15G Red

Allyson Giannone, Kellam, jr. - U16G Red

Margot Brown, Kellam, fr. - U16G Red

Danielle Edwards, Kellam, sr. - U18G Black

Megan Harris, Maury, jr. - U17G Red

Emma Cowen, Kellam, so. - U16G Red

Beach FC All-Conference Selections - Girls Soccer cont’d

All-Coastal Conference

Co-Player of the Year: 

Alex Davidson, Cox  - U18G Red

Co-Rookies of the Year: 

Ryanne Davidson, Cox - U15G Red

Idelys Vazquez, First Colonial - U15G Red

First team

Alex Davidson, Cox, jr. - U18G Red

Rosie O’Neal, Tallwood, jr.;  sr. - U17G Red

Alyse Stukey, Landstown, so. - U16G Red

Tacora Lemelle, Ocean Lakes, sr. - U18G Red

Carrie Knapp, Landstown, so. - U16G Red

Claire Cotton, Landstown, sr. - U18G Red

Jasmine Crawley, Landstown, fr. - U16G Red

Second team

Reina Araujo, Bayside, so. -  U16G Black

Isabelle Blomdahl, First Colonial, fr. - U15G Red

Isabelle Fontana, First Colonial, fr. - U15G Red 

Emily Walter, Landstown, sr. - U18G Red

Jocelyn Anop, Bayside, so.; - U16G Red

Camille Saunders, Ocean Lakes, sr. - U18G Red

Frances Hermoso, Tallwood, jr. - U16G Red

Madeline Arndt, Cox, fr. - U15G Red


All-Monitor-Merrimac Conference

First team 

Chelsea Chesney, Oscar Smith, jr. - U17G Red

Riley Dowd, Grassfield, fr. - U15G Red

Sydney Phillips, Grassfield, jr. - U17G Red

Alexa Ruffin, Kecoughtan, sr. - U18G Red 

Caitlin Dorsch, Oscar Smith, jr. - U17G Red

Second team

Libby Hinton, Western Branch, jr. - U17G Red

Coach of the Year: 

Michael Moore, Oscar Smith - Beach FC Boys


All-Tidewater Conference 

First team 

Courtney Ballou, Norfolk Christian, sr. - U18G Red

Seneca Tsang, Norfolk Academy, sr. - U18G Black


All Metro conference

First team 

Lauren Blachura (Atlantic Shores) - U17G Black

Erica Ganthner (Atlantic Shores), - U16G Black


All Tidewater – Girls Socer  - View article online

First team 

Cristina Bashara, Maury, sr .– U18G Red

Jasmine Crawley, Landstown , fr.– U16G Red

Alex Davidson, Cox, jr. – U18G Red

Carrie Knapp, Landstown, so. – U16G Red

Rosie O’neal, Tallwood, jr. – U17G Red

Sheyenne Stretz, Kellam, sr. – U18G Red

Alyse Stukey, Landstown, so. – U16G Red

Talia Tapper, Kellam, jr. – U17G Red

Second team

Maddie Arndt, Cox, fr. - U15G Red

Ryanne Davidson, Cox, fr. – U15G Red

Libby Hinton, Western Branch, jr.  - U17G Red

Sydney Phillips, Grassfield, jr. -  U17G Red

Caraline Rubel, Princess Anne, sr. – U18G Red

Star White, Maury, so. - U16G Red

 

BOYS

 

Beach FC  All-State Selection - 6A Boys

First Team

Johan DePicker, Ocean Lakes HS – 18B Red

Jason Valentine, Landstown HS – 18B Red

Second Team

Jared Benedict, Grassfield HS – U17B Red

Brandon Jones, Grassfield HS – U17B Red


Beach FC  All-State Selection - 5A Boys

First Team

Blake Brown, Hickory HS – 18B Red

Lee Hogge, Maury HS – 18B Red

Second Team

Hunter Sirrine, Kempsville HS, U18B Red


Beach FC VISAA All-State Selections - Boys Soccer

Division I Second Team

Robert Tata, Norfolk Academy – U18B Red

Kaleb Underwood, Cape Henry Collegiate – U18B Red

Division II  First Team

Joe Ellison, Portsmouth Christian – U18B Red

Division II Second Team

Chase Harrison, Portsmouth Christian – U18B Red

Ricky Perrault, Portsmouth Christian – U18B Red


Beach FC All-Region Selections – Boys Soccer 2015

6A South All-Region

First team

Johan DePicker, Ocean Lakes HS – U18B Red

Jason Valentine, Landstown HS – U18B Red

Brandon Jones, Grassfield HS – 17B Red

Jared Benedict, Grassfield HS – U17B Red

Second team

Andrew Delagado, Grassfield HS – U17B Red

Chris Volz, Grassfield HS – U17B Red


5A South All-Region

Player of the Year     

Lee Hogge, Maury HS – U18B Red

First team

Lee Hogge, Maury HS – U18B Red

Blake Brown, Hickory HS – U18B Red

Hunter Sirrine, Kempsville HS – U18B Red


Beach FC All-Conference Selections - Boys Soccer

All-Coastal Conference

Player of the Year     

Johan DePicker, Ocean Lakes HS – U18B Red

Coach of the Year     

Kevin Denson

First team

Johan DePicker, Ocean Lakes HS – U18B Red

Jason Valentine, Landstown HS – U18B Red

Nick Molodow, Cox HS – U18B Black

Dion van der Aar, Kellam HS – U16B Red

Owen Smith, Cox HS – U16B Red

Second team

Troy Mack, Cox HS – U18B Black

Kai Vogel, Ocean Lakes HS – U16B Black

Wyatt Vigilante, Landstown HS – U17B Red

Matthew Mackey, Granby HS – U16B Black

Warren Smith, First Colonial HS – U18B Black

Andrew Barstow, First Colonial HS – U17B Black

 

Beach FC All-Conference Selections - Boys Soccer con’td

All-Atlantic Conference

Player of the Year     

Lee Hogge, Maury HS – U18B Red

Rookie of the Year   

James Bradley, Princess Anne HS – U15B Red

First team

Jared Greene, Kellam HS – U16B Red

Lee Hogge, Maury HS – U18B Red

Hunter Sirrine, Kempsville HS – U18B Red

Andrew Martinez, Kellam HS – U17B Red

Tyler Starkey, Kellam HS – U16B Red 

Second team

Josh Swartz, Kempsville HS – U17B Red

Jack Wickham, Kellam HS – U16B Red

Ali Jammi, Maury HS – U15B Red

James Bradley, Princess Anne HS – U15B Red

Carl Francazio, Salem HS – U18B Black


All-Monitor-Merrimac Conference

First team 

 Jared Benedict, Grassfield HS – U17B Red

Brandon Jones, Grassfield HS – U17B Red

Andrew Delagado, Grassfield HS – U17B Red

Cameron Luster, Oscar Smith HS – U17B Red

Chris Volz, Grassfield HS – U17B Red

Chase Quinn, Grassfield HS – U17B Red

Second team

Scott Signorelli, Woodside HS – U15B Red

Taylor Hodges, Oscar Smith HS – U18B Red


All-Peninsula

Player of the Year     

Blake Brown, Hickory HS – U18B Red

Coach of the Year     

Mike Gyori, Hickory HS – Beach FC Girls

First team

Blake Brown, Hickory HS – U18B Red

Cameron Harper, Indian River HS – U16B Red

Ryan DeLaura, Hickory HS – U17B Black

Second team

Nathan Sells, Great Bridge HS – U18B Black


All-Tidewaterview article online

Player of the Year

Yohan DePicker, Ocean Lakes HS – U18B Red

First Team

Yohan DePicker, Ocean Lakes HS – U18B Red

Jared Benedict, Grassfield – U17B Red

Blake Brown, Hickory – U18B Red

Lee Hogge, Maury – U18B Red

Hunter Sirrine, Kempsville – U18B Red

Kaleb Underwood, Cape Henry – U18B Red

Jason Valentine, Landstown – U18B Red

Second Team

Andrew Delgado, Grassfield, - U17B Red

Austin Kesler, Deep Creek – U17B Black

Robert Tata, Norfolk Academy – U18B Red

 

 

Beach FC Sponsors - Footer